Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJĄCYCH

Operator obrabiarek skrawających -  jest zawodem szerokoprofilowym, który łączy w sobie umiejętności operatorów centrów obróbkowych, tokarza, frezera i szlifierza. Operator obrabiarek skrawających obsługuje i nadzoruje  uniwersalne, półautomatyczne 
i automatyczne obrabiarki skrawające takie jak: tokarki, frezarki, wytaczarki, szlifierki w tym obrabiarki sterowane numerycznie - posługując się dokumentacją technologiczną.

Do najważniejszych zadań operatora obrabiarek skrawających należy:

  • programowanie obrabiarek CNC,
  • obsługa frezarek, tokarek i innych obrabiarek sterowanych numerycznie,
  • ustawianie odpowiednich parametrów oraz nadzorowanie pracy obrabiarek,
  • sporządzanie oraz czytanie rysunków technicznych,

W oddziale punktowane będą następujące przedmioty: język polski, informatyka, matematyka, język obcy.

Kwalifikacja, która obowiązuje w tym zawodzie:

MEC.O5- Użytkowanie obrabiarek skrawających.

Uczniowie, którzy zdecydują się na ten kierunek mają możliwość uzyskania prawa jazdy. kat. "B"  - ZE ZNIŻKĄ  (opłata wynosi w zależności ceny rynkowej kursu na prawo jazdy kat. "B").   W ramach organizowanego kursu przez szkołę są przygotowani do egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy kat. "B". Egzamin państwowy  uczniowie zdają w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Legnicy. 

Pozytywny wynik egzaminu zewnętrznego oraz ukończenie szkoły jest warunkiem koniecznym do uzyskania tytułu: operator obrabiarek skrawających.

Operator obrabiarek skrawających może podjąć zatrudnienie w przedsiębiorstwach o charakterze produkcyjnym zajmujących się obróbką skrawaniem oraz wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych.  Perspektywa rozwoju zawodu coraz bardziej ukierunkowuje się na skomputeryzowane wytwarzanie przedmiotu składające się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i CNC (właściwe wykonanie). Ze względu na dynamiczny rozwój wszelkich technologii, organizacji produkcji i usług zapotrzebowanie na operatorów obrabiarek skrawających jest wręcz ogromne.

Autor: Wanat Karolina

Banery/Logo