Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Elektromechanik Pojazdów Samochodowych

TECHNIK MECHANIK - ze specjalnością maszyny CNC

Jeżeli masz:

 • zdolności techniczne,
 • jesteś spostrzegawczy i dokładny,
 • jesteś odpowiedzialny, lubisz pracę w zespole,
 • i interesuję Cię praca z możliwością programowania maszyn to wybierz klasę o profilu: technik mechanik = ze specjalnością: maszyny CNC. CNC oznacza Computerized Numerical  Control, czyli komputerowe sterowanie numeryczne.

Technik mechanik - jego praca związana jest z naprawą maszyn i urządzeń technicznych oraz uczestniczeniem w procesie ich wytwarzania i użytkowania. Rodzaj zadań zależy od zajmowanego stanowiska oraz wyuczonej specjalności. W naszej ofercie specjalnością technika mechanika są maszyny CNC.

Zakres zadań i czynności
Do najważniejszych  zadań technika mechanika należy:

 • umiejętność odczytywania dokumentacji technicznej obróbki i montażu części maszyn i urządzeń
 • realizowanie procesów obróbki na obrabiarkach skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie
 • organizowanie obsługi technicznej maszyn i urządzeń
 • organizowanie oraz  obsługiwanie stanowisk pracy w zależności od rodzaju przydzielonych zadań (np. stanowiska: ślusarskie, montażowe, kontrolno - pomiarowe)

W szkole nauczysz się:

 • przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki,
 • wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej,
 • wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC  zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej,
 • organizowania procesu produkcji,
 • sporządzania dokumentacji podstawowych procesów technologicznych,
 • nadzorowania procesów obróbki i montażu części maszyn i urządzeń.

W oddziale punktowane będą następujące przedmioty: język polski, fizyka, matematyka, informatyka.

Zawód technik mechanik został podzielony na dwie kwalifikacje:

MEC.05- Użytkowanie obrabiarek skrawających
MEC.09 - Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

W ramach kształcenia na tym kierunku uczniowie sporządzają rysunki techniczne z wykorzystaniem programu SOLIDWORKS, jak również nabywają umiejętności modelowania 3D.

Uczniowie, którzy zdecydują się na ten kierunek mają możliwość uzyskania prawa jazdy. kat. "B" - ZE ZNIŻKĄ (opłata wynosi w zależności ceny rynkowej kursu na prawo jazdy kat. "B"). W ramach organizowanego kursu przez szkołę są przygotowani do egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy kat. "B". Egzamin państwowy uczniowie zdają w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Legnicy.

Nasza nowoczesna pracownia wyposażona we frezarkę SCOLAR CNC X3, wyspecjalizowane oprogramowanie SolidWorks, AutoCad  oraz wykwalifikowani nauczyciele pozwalają sprostać zadaniu, jakim stanowi wykształcenie przyszłych techników mechaników..

Niezwykle istotnym uzupełnieniem kształcenia teoretycznego stanowią zajęcia praktyczne realizowane przy współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego w Legnicy. Ponadto  w toku nauki uczniowie odbywają praktykę zawodową w wyspecjalizowanych firmach z technicznej, przedsiębiorstwach produkcyjnych o zautomatyzowanym systemie produkcji  np. KGHM ZANAM, Unimex Producent Hamulców, IOW Kochlice.

Pozytywny wynik egzaminu oraz ukończenie szkoły jest warunkiem koniecznym do uzyskania tytułu technika mechanika. Po ukończeniu szkoły uczniowie mogą kontynuować naukę na uczelniach wyższych m.in. na Politechnice Wrocławskiej bądź podjąć pracę zawodową.  Technicy mechanicy należą do grupy poszukiwanych pracowników.

Kariera zawodowa:
Technik mechanik może podejmować pracę w:  

 • zakładach projektowych, produkcyjnych i usługowych branż, w których są projektowane, produkowane, użytkowane i naprawiane maszyny i urządzenia mechaniczne,
 • zakładach, w których są projektowane, produkowane, użytkowane i naprawiane maszyny skrawające,
 • przemyśle lotnicznym, motoryzacyjnym, elektromaszynowym, gdzie potrzebny jest operator maszyn produkcyjnych, kontroler jakości i specjalista z zakresu utrzymania ruchu. 

 

Autor: Wanat Karolina

Banery/Logo